-->
Gündem Adapazarı

 

 

 

 

Kredi faiz oranları değişti! Esnaf resmen kan ağlıyor

Hazine ve Maliye Bakanlığı aldığı kararla birlikte Esnaf Kefalet Kredi Kooperatiflerinden alınan kredilerin faizleri yükseltildi. Yeni yapılan güncellemeyle birlikte zaten zor durumda olan esnaf artık kan ağlıyor.

Bakanlık Esnaf Kefalet Kredi Kooperatiflerinin ülke genelinde esnaf verdiği kredi faizlerini yükseltildi. Yapılan güncellemeyle birlikte yıllara göre faiz oranları da değişti. Örnek olarak 11 Eylül 2011 ile 9 Eylül 2022 yılları arasında alınan kredinin faiz oranı yüzde 7,5 iken güncellemeyle birlikte yüzde 17’e çıktı.

Sakarya Seyyar Giyim Eşyası Satıcıları Esnaf Odası Başkanı Yekta Tepe, “Esnaf kefalet kooperatiflerinden kredi kullanan esnaflarımıza maalesef kötü bir haber geldi. Geçmişe dönük kredi faizleri ortalama yüzde 10’luk artış yapıldı. İnsanların hesabını kitabını yapıp kullandığı kredileri daha sonra ‘şartlar değişti’ diyerek arttırmak kabul edilemez. Geçmiş yıllarda alınan kredilerin faiz oranlarını arttırmak hiçbir ahlaki ve vicdani değere uymaz” dedi.

“Vicdanlarda yer bulmayan bu uygulamanın inşallah düzeltileceğini umut ediyoruz” diyen Başkan Tepe, “Esnaf ve sanatkarı devlet destekli olarak kullandırılan bu kredilerin devletine güvenerek kullanan insanlara yapılan bu uygulama inşallah düzeltilir. Şu an için geçmiş kredilere yapılan faiz artışının iptalini beklemekten başka yapacak bir şey olmadığını üzülerek öğrenmiş bulunuyoruz. Her bir taksitte yaklaşık 5 ile 10 bin arasında esnafa ekstra yük getiren bu uygulama en kısa sürede iptal edilmesi gerekmektedir. Bunun için elimizden gelen bütün girişimleri yapacağız” diye konuştu.