-->
Gündem Adapazarı

 

DEVA Partisi Adapazarı'ndan Korucuk çıkartması

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Adapazarı İlçe Teşkilatı ziyaretlerine hız kesmeden devam ediyor.

Ramazan ayı içinde kahve ziyaretleri yapan DEVA Adapazarı İlçe Teşkilatı yöneticileri,  bu hafta sonunda da Korucuk Mahallesi'nde, esnaf, çiftçi ve vatandaşlarla bir araya gelerek sorunları yerinde dinledi.

DEVA Partisi yöneticileri, sorunları dinlerken DEVA Partisi'nin başta esnaflara yönelik olmak üzere ülkedeki tüm kesimlerin ihtiyacına cevap verecek, hazırlanmış ve kamuoyuna duyurulmuş eylem planlarını da anlattılar.

Gerçekleştirdikleri ziyaretlere ilişkin açıklamalarda bulunan İlçe Başkan Yardımcısı Ayhan Erkovan, şu ifadeleri kullandı; “Bizler, Atılım ve Demokrasi (DEVA) Partisi olarak vatandaşlarımızla her zaman bir arada olmayı hedefliyor ve her kesimi ayrı ayrı dinliyoruz.  Bugüne kadar Partimizin dile getirdiği konular, vatandaşlarımızın bizlere ilettiği sorunlardır. Partimiz çözümlerini hazırladığı eylem planları ile belirlemiş durumda. Gittiğimiz her yerde yurttaşlarımız, ekonomik sıkıntılardan, geçim derdinden, zamlardan işsizlikten dert yanıyor.

Hayat pahalılığı, geçim derdi insanlarımızı kara kara düşündürüyor. Onlara eylem planlarımızı anlatıyoruz. Çiftçi ürettiğinin para etmemesinden şikâyetçi, buna karşın mazotun, gübrenin, tohumun, her geçen gün artmasından dolayı ne yapacağını şaşırmış durumda. Gittiğimiz her yerde hem çiftçiler hem besiciler yüksek girdi maliyetlerinden şikâyetçi. Kasap 100 gram kıyma almak isteyen müşterilerimiz oluyor, satışlar eskisi gibi değil diyor. Esnaf müşterimiz azaldı alanda eskisi gibi alışveriş yapamıyor diyor.

Geçen yıla göre % 342 gübre artışı var. 1 Ton Üre gübre 14.250 TL ton fiyatı. İlaç fiyatlarının, yem fiyatlarının 3-4 kat artması besiciyi hayvan sayısını azaltmaya iterken,  mazotun, gübrenin, tohumun 3-4 kat artması, sulamaya ait elektrik faturasının yüksekliği çiftçiyi tarımdan çekilmeye zorluyor ve kara kara düşündürüyor. Çiftçi de besici de yüksek maliyetler nedeniyle kendi işlerini yapamaz duruma geldi. Bu aynı zamanda önümüzdeki yıllarda gıda güvenliği için sorun yaratır.  Öte yandan marketlerde raf fiyatları çok büyük oranda arttı.

Bu durumda üretici para kazanamazken, tüketici yüksek fiyata ürün almak zorunda kalıyor.  Aracı ise bu kısır döngünün karlı çıkanı oldu. Besiciler, çiftçiler, esnaflarımız pandemide destek göremedi; elinde avucunda ne varsa tüketmiş, birikimi bulunmayan esnafımız ise bankalara borçlanmış durumda. Cumhuriyet tarihinde daha önce hiç görülmemiş rekor seviyede işsizlik ile karşı karşıyayız. Meslek sahibi, yüksek okul mezunu evde oturan gençlerimiz küskün ve umutsuz.

Muhtarlıklar icra tebligatları ile dolmuş. Ekonomide yaşanan kriz yurttaşlarımızı derinden etkiliyor, sosyal sorunlar sarmalına ve umutsuzluğa neden oluyor. Tüm bunlara rağmen çizilen pembe tablolar, halkın sorunlarından uzak açıklamalar, iktidarın vatandaşımızın gündeminden ne kadar koptuğunun göstergesidir.  Ziyaretlerimiz sırasında partimize üye katılımları bizleri de memnun ediyor.

Buradan tüm hemşehrilerimize, gençlere, esnafa, çiftçiye, emekliye, işçiye, memura  sesleniyoruz. Genel Başkanımız Sayın Ali Babacan’ın dediği gibi; umutsuzluğa asla yer yok. DEVA Partisi ile Türkiye özlem duyduğu huzura ve refaha kavuşacak. Ehil ve liyakatli kadrolarımız Türkiye’yi bu karanlık günlerden aydınlığa, kavuşturacak. Bizim hedefimiz net. Yarınlara eşit, adil, zengin ve özgür bir ülke bırakmak için çalışacağız.”dedi.